Ревю Nokia Lumia 620
Nokia Lumia 620 – един премиум бюджетен смартфон!
Портфолиото от смартфони на Nokia обхваща почти всички ценови сегменти на пазара. Nokia Lumia 620 попада в средата на този сегмент. По същото време миналата година Nokia пуснаха Lumia 610, но той страдаше от липса на достатъчно RAM (256), което е пречка да се инсталират повечето популярни приложения и потребителите никак не бяха доволни от това. При наследникът Lumia 620 нещата са драматично подобрени в хардуерно отношение, благодарение и на новата Windows Phone 8.
Изключително симпатичен дизайн с интересни цветни панели
Nokia Lumia 620 е сравнително компактен смартфон за днешните стандарти с размери 61.1 x 115.4 x 11 mm, 3.8” дисплей и тегло от 127гр. Дебелината от 11мм го прави малко по-дебел в сравнение с други смартфони, но това по никакъв начин не се отразява лошо на страхотното усещане. Сменяемият заден панел е матиран и се предлага в няколко цвята – бяло, черно, синьо, зелено, жълто и магента. Интересното тук е че е използвана прозрачна пластмаса от външната страна и непрозрачен поликарбонат от вътрешната страна като по този начин се създава усещане за два цвята. Ефектът с два преливащи се цвята върху корпуса на Nokia Lumia 620 създава впечатление, на което всеки е подвластен. За да свалите панела натиснете камерата отзад и той ще изкочи доста лесно, за разлика от панела на Lumia 820, където трябва да използвате нокът. Заоблените краища допринасят за ергономичния дизайн и държейки го в ръка не може да кажете, че Nokia Lumia 620 е бюджетен смартфон.
Премахвайки задния панел получавате достъп до батерията с обем 1300 mAh (напълно достатъчна за един ден работа и обещаваща 61 часа в режим на възпроизвеждане на музика), слота за microSD с максимален обем на картата до 64GB, и слота за микро SIM картата.
Дисплей
3.8-инчовият TFT LCD дисплей на Nokia Lumia 620 е с резолюция от 800×480 пиксела. Като се има предвид малкият екран, подобна резолюция е напълно достатъчна, за да се насладите на снимки, видео, игри и тн. Подобно на Lumia 820 и Lumia 920 и тук Nokia са вградили своята ClearBlack технология, която филтрира определени дължини на вълните на светлината и по този начин дава по-дълбоки и по-богати цветове с малко отблясъци. Трябва да се отбележи, че бялото жълтее, а останалите цветове не са пренаситени, но все пак отиват към топлата гама. Вместо Gorilla Glass, Nokia използват собствено закалено стъкло.
Липсва PureMotion и супер чувствителност на екрана, но въпреки това и с оглед ценовия клас, дисплеят на Lumia 620 е наистина добър.
Хардуер и производителност
Nokia Lumia 620 използва 1Ghz друядрен Snapdragon S4 процесор, 512MB RAM, 8GB за съхранение + слот за microSD до 64GB и графика от Adreno 305. В ежедневната работа няма да забележите лаг или забавени преходи. Поради по-малкото RAM някои приложения ще зареждат по-бавно, но това не е фатално за потребителското изживяване. Интерфейсът на Windows Phone 8, живите плочки и интегриранети социални мрежи работят безпроблемно и гладко. Бихте намерили Lumia 620 за по-бавен единствено като направите директно сравнение с по-мощен смартфон. Lumia 610 предлагаше само 256MB RAM и официално не поддържаше Skype. Тук нещата не стоят така и Skype и останалите социални приложения вървят прекрасно.
Няма да имате никакви проблеми с игри като Asphalt 5, Need For Speed: Hot Pursuit, Plants vs. Zombies и тн.
Nokia Lumia 620 поддържа NFC! Евтиният смартфон предлага тази функция и макар все още да не е много популярна, това ще го разграничи от всички останали в неговата категория. Lumia 620 е един пълноценен смартфон с всевъзможни начини за свързване и споделяне като прехвърляне на файлове с Bluetooth, WiFi, HSUPA Cat 6 – 5.76 Mbit/s, HSDPA Cat 14 – 21000 kbit/s, GPS и Nokia Here Drive + и др.
Трябва да се отбележи, че Lumia 620 притежава аудио настройки Dolby Headphones и 7-канален еквилайзер с 19 предварителни настройки от Nokia. Тези функции присъстват и в Lumia 820 и 920 и е голям плюс за модела.
Nokia Lumia 620 Камера
Nokia са внедрили скромна 5-мегапикселова основна камера с LED светкавица и автофокус, но без Carl Zeiss оптика. Снимките при добра дневна светлина стават доста прилични и биха задоволили при липса на по-добър фотоапарат. Цветовете не са достатъчно наситени и бледнеят. Нощните снимки при известна осветеност са зърнисти.
Макар да снима видео с 720p резолюция, е нужно да имате стабилни ръце, защото образът доста ще мърда. С помощта на двата микрофона, качеството на звука е наистина добро! Като цяло записът на видеото е приемлив и е по-добре да се гледа на Lumia-та отколкото на компютър. 30-секунден клип е с размер от около 40MB.
{youtube}-VEfPskCOXA{/youtube}
{youtube}28qKCVcnQ2U{/youtube}
Предната камера е базова VGA 0.3MP и прави снимки с резолюция 640 x 480. Въпреки това фактът, че Lumia 620 има предна камера е впечатляващ. За сравнение HTC 8S няма такава.
Ако искате допълнителни екстри, Windows Phone 8 позволява свалянето на лещи, отделно Nokia предлага приложения като Cinemagraph, Panorama, SmartShoot и SophieLens.
Снимки може да разгледате тук: {iframe width=”165″ height=”128″ frameborder=”0″ scrolling=”no”}https://skydrive.live.com/embed?cid=83A848B03D7013FF&resid=83A848B03D7013FF%21762&authkey=AFBOSVCZ97IrtGc{/iframe}
Обобщение
Nokia Lumia 620 с Windows Phone 8 ни показва, че един добър смартфон не е нужно да бъде скъп. Той наистина впечатлява и спокойно може да се конкурира и с по-скъпите модели с WP8. Той е стилен, компактен и достъпен! Lumia 620 е може би най-евтиният смартфон на Nokia с Windows Phone 8 и може да бъде намерен за 419лв. от shtepsel.bg. Трябва да се отбележи обаче, че това не е смартфон за тези, които искат да изпробват всяко приложение и игра в Marketplace.
{gallery}review/nokia-lumia-620/design{/gallery}
Плюсове | Минуси |
---|---|
NFC | 512MB RAM ще бъде малко за бъдещите приложения и игри |
Предна камера | |
Отлично съотношение цена-хардуер | |
Компактен размер с готини сменяеми панели | |
Добра поддръжка и приложения от Nokia |