Home/Новини, Ревюта/Nokia Lumia 1520 ревю на първия фаблет с Windows Phone

Nokia Lumia 1520 ревю на първия фаблет с Windows Phone

Published On: 12/03/2014
Nokia Lumia 1520 ревю




През миналата 2013г., Nokia успяха да извадят на пазара смартфон в почти всеки сегмент от пазара – от изключително успешната Lumia 520 в бюджетния клас, 720 и 625 в средния и 925 и 1020 при топ моделите. Да не забравяме и първия таблет на Nokia – Lumia 2520. Остана единствено категорията на Samsung Galaxy Note 3, Sony Xperia Z Ultra and HTC One Max. Тук се намесва обявеният през есента Lumia 1520 – не само първият фаблет на Nokia, но и първият 6-инчов смартфон с Windows Phone.

Дизайн и усещане

Nokia Lumia 1520 много прилича на 925, следвайки дизайна поне на гърба. Първата реакция е WOW – огромен е! И това е така – на височина е колкото 10-инчов таблет. Размерите са 162,8 х 85,4 х 8,7 мм. Малката дебелина го прави лесен за държане и скролване с една ръка. По-тънък е и от Lumia 1020. Теглото от 209 грама почти не се усеща. За сравнение, взети в двете ръце 1520 и 920, се усещат приблизително еднакво; дори 920 може да ви се стори с една идея по-тежък, поради по-малкия размер и концентрирано тегло и по-голямата дебелина. Въпреки първоначалното стряскане от размера, само след ден-два работа се свиква и удоволствието от него се появява с всяко докосване. Веднъж свикнали, няма да искате да се върнете към по-малък дисплей. И наистина 4,5 инча изглеждат абсурдно малко. Това разбира се е за сметка на втората ви ръка. Ако подредите важните плочки за вас правилно, бихте могли да управлявате телефона и с една ръка. И все пак няма да успеете да стигнете до някой тайл, разположен на другия край на екрана, без другата ръка. Ако сте девойка или просто имате по-малки ръце, то за работа с телефона ще трябва да са ангажирани и двете.

Сложен в джоб на дънки, L1520 в повечето случаи ще се показва. Ако влизате в кола или сядате е добре да го извадите, т.к. не е много удобно, а и се оказва напрежение върху него.

Nokia Lumia 1520 ревюИзползваният материал е поликарбонат като цветът, който се предлага от Globul е черен мат. Тук за първи път при Windows Phone виждаме да се използва лявата част на телефона. Там са разположени два слота – за нано сим картата (което също е новост) и за карта памет MicroSD до 64GB. Мястото на хардуерните бутони е стандартно отдясно, жакът за слушалки е отгоре, а USB входът отдолу. Доста мощният говорител се намира на гърба в долната част. Разположен е на извивката, така че когато поставите телефона на масата, звукът няма да се заглуши, което е интересно внимание към детайла. Цялостният дизайн разполага с гладки и извити ръбове. Държейки го с лявата ръка, бутонът за включване попада точно на средния пръст, но като цяло понякога бутоните трудно се намират, поради ниския си профил. Back и Search са разположени по-близо до Home, в центъра и е възможно по инерция да ги търсите в двата края на екрана. На гърба се намира 20-мегапикселовата камера и двойна LED светкавица. Тук нещата не са така осезаеми както при 1020 и нейният огромният черен диск около камерата. При Lumia 1520 камерата се издига съвсем малко и всичко е съразмерно. Над камерата има 5 дупчици – това е един от четирите HAAC микрофона.

 

Страхотен FULL HD дисплей с висока четливост през деня

Nokia Lumia 1520 въвежда не само първият 6-инчов екран сред Windows Phone, но и първият FULL HD такъв с резолюция 1920 x 1080 пиксела и плътност на пикселите 368ppi. Nokia са предпочели IPS LCD (както при Lumia 920) дисплей с технологията ClearBlack – поляризиращ слой, който прави черното наистина черно и предотвратява отблясъците, вместо AMOLED, който използваха при 925 и 1020. Предпочитанията за единия или другия тип дисплей са предимно лични. Разбира се, може да промените цветовия профил на екрана от Настройки- система-дисплей-Цветови профил на Lumia (Lumia color profile). Съответно имате настройка за цветовата температура и наситеността на цветовете. Цветове на дисплея са 24-bit/16M, съотношението е 16:9 + настройка за свръхчувствителност (при работа с ръкавици). Защитата е осигурена от Gorilla Glass 2.

Това, което отличава дисплея на Nokia Lumia 1520 от всеки друг е четливостта при ярка слънчева светлина. Този режим се включва от Настройки – дисплей и значително улеснява използването на телефона навън. Тук е използвана новата технология Assertive Display на компанията Apical. Тя контролира яркостта и цвета на всеки един пиксел отделно по екрана въз основа на модели как дисплеят и човешкото око реагират на показаното съдържание и околната среда. Тази настройка пиксел по пиксел се усеща най-ясно когато разглеждате снимки, видео или друго цветно съдържание при ярка светлина. Apical твърдят, че при използването на режима не се натоварва допълнително процесора или паметта и консумира много малко количество батерия.

{gallery}review/nokia-lumia-1520/1520-1{/gallery}

Гарантират се оптимални условия за гледане с ефективно съотношение на контраста от около 1000:1. Най-хубавото е, че интегрирането на технологията в устройството може да  помогне да спестите енергия, защото тя оптимизира условията на дисплея. Дори и с най-яркият екран на пазара Nokia твърди, че ще бъде нежен с батерията благодарение на умния си алгоритъм. В съчетание с другите технологии на Nokia (режим с висока яркост, ClearBlack, Lumia Color профил) и високо качество на IPS LCD екрана (резолюция 1080p), това прави Lumia 1520 с един от най-добрите екрани.

За сравнение, при предишните модели с режим за четливост при ярка слънчева светлина, като 1020, 925, 920, Nokia са направили нещо подобно, само че вместо настройка на отделните пиксели, същото се прилага на екрана в цялост, което прави цветовете някак размити.

6-инчовият дисплей е истинско удоволствие що се отнася до игрите. Геймърите имат предоволно място и лесен контрол. Особено се улеснява геймплея на GTA: San Andreas, където при 1020 или друг с 4,5-инчов екран, навигацията в играта идва трудно – стрелките за ляво/дясно или се натискат грешно, или изобщо не се уцелват; същото е и с педалите и оръжието в дясната част на екрана. При Lumia 1520 подобни проблеми липсват. И нещо друго извън големия екран – според бенчмарка BASEMARK X, Nokia Lumia 1520 е най-добрият смартфон за игри. Той постига резултат 25292.81 точки, а втори е Samsung Galaxy S5 с 23501.52. В общата класация, следващият телефон с Windows Phone е Nokia Lumia 920 на 47 място с 6109.88 точки, като резултатът се основава на графичния и централния процесор. Пълният списък може да видите тук http://results.rightware.com/basemark_x/all-all-phone-all-all.

Nokia Lumia 1520 ревю

С големия размер на дисплея, се увеличава и функционалността. На началния екран вече може да поберете много повече плочки като на един ред се събират 6 малки или 3 средни. По-удобно става и използването на най-големия размер плочки – ако използвате две широки плочки при 4,5, те заемат близо 2/3 от статичния екран. При 6-те инча, от пръв поглед ще получавате много повече информация и ще избегнете продължително скролиране.

Функционалността не се изчерпва единствено с плочките. Виждате повече от картите, когато сте отворили Here Maps, повече редове и клетки в Excel, Word, виждате повече от даден сайт в IE. Дори и да не е преоразмерено, да речем страница, която няма мобилна версия, ще я прочетете много по-лесно, в сравнение с по-малък екран. Освен това получавате и по-голяма клавиатура и по-лесно въвеждане на текст. При съобщенията ще виждате няколко смса повече. Друго осезаемо предимство на големия дисплей е в Pictures hub и албумите със снимки. При 1520 са разположени в решетк 3х5. При 920, 1020  два албума на ред на 2,5 реда.

{gallery}review/nokia-lumia-1520/1520-2{/gallery}

 

Хардуер на най-високо ниво

Откъм хардуерни спецификации не е правен компромис. Nokia Lumia 1520 се задвижва от чипсета Qualcomm Snapdragon™ 800 – четириядрен Krait 400 CPU на 2,2 Ghz, Adreno 330 GPU, 2GB RAM, 32GB памет + MicroSD слот за до 64GB + облачното пространство в OneDrive. Сред останалите екстри са двуканален Wi-Fi (включително 802.11 ac), LTE, Bluetooth 4.0, NFC, GPS, Qi за безжично зареждане, сензор за околната светлина, акселерометър, жироскоп, сензор за близост, магнитометър.

Lumia 1520 е бърз, много бърз. Възстановяването на приложения от фонов режим е мигновено, времето за зареждането им от “студен старт” също е сведено до минимум. Разбира се към момента няма приложения, които да се възползват от такъв бърз процесор, но в близките месеци това може да се промени. Пускането и снимането с камерата се случва по-бързо в сравнение с Lumia 1020, разбира се тук и сензорът е по-малък.

Nokia Lumia 1520 ревю

Както подобава на голям телефон – голяма батерия. А тя е 3400 mAh на 3.8V, 12.9 Wh като Nokia обещават максимално време за сърфиране в Wi-Fi мрежа: 13,6 часа и до 25,1 ч. 3G разговори. Батерията разбира се не се сменя, но може да се зарежда безжично. Спокойно може да изкарате и два дни с едно зареждане. Самият Snapdragon 800 е по-енергоефективен от Snapdragon S4, който срещаме в предишните лумии. Нещо, което прави впечатление е по-дългото време на зареждане до 100%. Но това си заслужава, защото Lumia 1520 доставя най-дългия живот на батерия сред всички Windows Phone.

 

Lumia 1520 Камера

Основната камера на Nokia Lumia 1520 e 20MP PureView и се нарежда между 41MP на Lumia 1020 и 8.7MP на Lumia 920/925. Оптиката е Zeiss с 6 лещи, задно осветен сензор за изображения, оптична стабилизация, висококачествен запис на звук при видео с Nokia Rich Recording и системата от 4 микрофона. Фамозният 41-мегапикселов сензор на лумия 1020 е с размер 1/1.5 инча, а при 920 той е 1/3 инча. Lumia 1520 идва по средата с размер 1/2.5 инча. F числото/апертура на камерата е f/2.4, при 1020 е f/2.2, а 920 е с f/2.0. Този фактор е от значение за това колко светлина може да “се приземи” върху сензора и най-общо казано колкото е по-ниска f/, толкова повече светлина се приема. Това е важно за качеството на снимките при ниска осветеност. Размерът на пиксела е същия като 1020 – 1.1 µm. Вече споменахме, че снимането и обработката на снимката е по-бързо от Lumia 1020. Това се дължи на два фактора – по-бързия процесор и по-малкото пиксели за обработка.

Снимка от Nokia Lumia 920 Снимка от Nokia Lumia 1520
Вляво снимка от Lumia 920, вдясно от Lumia 1520. Натиснете за цял размер.

Правенето на снимки през нощта отново показва силата на Nokia. По-голямата работа върши оптичната стабилизация на изображението, която позволява скорости на затвора до 1/3 от секундата, в съчетание с високо ISO. Двойната LED светкавица също идва на помощ.

Снимка от Nokia Lumia 920 Снимка от Nokia Lumia 1520Вляво снимка от Lumia 920, вдясно от Lumia 1520. Натиснете за цял размер.

И тук, подобно на Lumia 1020, се правят две изображения с технологията oversampling – едно 5MP за споделяне и едно 16MP. В настройките ще видите опция да правите и само 5МР кадри, както и 5MP + DNG (16MP). С последната опция снимките се записват и в RAW формат .dng Digital Negative (DNG), което позволява впоследствие на компютър с Adobe Photoshop или друга програма, кадрите да се редактират без да се губи качеството им. Средният размер на DNG е 21MB. Можете да снимате при 4:3, за да произведете 19-мегапикселови изображения (4992 х 3744) или 16:09 за 16-мегапикселови изображения (5376 х 3024).

Снимка от Nokia Lumia 920 Снимка от Nokia Lumia 1520
Вляво снимка от Lumia 920, вдясно от Lumia 1520. Натиснете за цял размер.


Кликнете за голям размер

Когато сте снимали с настройка 5MP+16MP в папката Camera Roll ще намерите двете снимки едната с име _Pro, а другата _Pro_highres. Първата е с размери между 1,2mb и 3mb и резолюция 3072х1728, докато тази _highres е с резолюция 5376 х 3024 и размери между 3mb и 8mb.

Снимки от Camera Roll може да разгледате тук или да свалите архива (353MB) http://1drv.ms/N5KSOT. Обърнете внимание, че някои _Pro 5MP снимки са обработени с Изрязване + корекция – поправи от менюто на снимката на телефона. Всички _Pro_highres са без редакция.

Nokia Lumia 1520 ревю

Предната камера е с резолюция 1280 x 960 и прави доста добри снимки. Видео заснема при 720p.

Основната камера може да заснема 1080p (Full HD, 1920 x 1080) видео, с 30 fps, има двукратен зуум без загуба на качество. Това, което дразни е насичането, когато се използва зуумът. За да приближите трябва да плъзнете пръст по екрана, но както и да го направите (бавно или бързо), накрая се получава неприятно насичане.

{youtube}dO9xtCqfl3A{/youtube}

Още FULL HD видео запис от Lumia 1520 може да видите на следните линкове:

http://www.youtube.com/watch?v=TIzsQqfY-U4

http://www.youtube.com/watch?v=uIjA62go6j0

http://www.youtube.com/watch?v=vLNPvsItJf0

Висококачественият запис на звук се осъществява от две двойки HAAC rich recording микрофони, по една за всеки канал. По този начин се осъществява отличен запис на звука пред камерата и се редуцира звука, идващ от други посоки, като този в предната част е два пъти по-силен. При лумия 1020, микрофоните бяха 2, а не 4.

Софтуер

Nokia Lumia 1520 има последния софтуер Windows Phone 8 с ъпдейта GDR3 (повече прочетете в тази статия), както и ъпдейта Lumia Black (повече прочетете тук) от Nokia. В края на миналата година, Microsoft и Nokia се захванаха здраво, за да попълнят липсите от приложения в Windows Phone Store. Instagram, Vine, Facebook Messenger, Papyrus, Vyclone Pro, CamScanner, Spotify и игри като Asphalt 8 и GTA: San Andreas успешно попълват празнините. Към момента приложенията надхвърлят 200 000.

Разбира се с всяка Nokia получавате и нейните приложения като пакета Here – офлайн карти и навигация. Here Maps вече е пуснат и за Windows 8.1 за таблети и pc и ако сте логнати може да лесно да планирате маршрут на големия екран, след което просто да синхронизирате акаунта на телефона и да започнете навигацията. Също така може да запазвате любими места. За да изтеглите Here Drive+ на Windows 8.1 е нужно да сте с US регион.

На разположение са и куп камера приложения. Това, което ще използвате най-често е Nokia Camera, което събира в едно приложение функциите на режимите Nokia Pro Cam (Настройвате фокуса, скоростта на затвора, баланса на бялото и други с интуитивни контроли) и Nokia Smart Cam (Смяна на лице в групова снимка, премахване на движещи се обекти от снимка, снимка на движещ се обект, фокусиране върху обект).

Едно от новите приложения е Nokia Storyteller. То организира снимките ви в истории върху интерактивна карта HERE по време и място. Синемаграфите и смартснимките се възпроизвеждат автоматично. С него виждате интересните места около направените снимки и извличате информация за контакт, осъществявате повиквания или изпращате имейли директно от Storyteller, което ви позволява истински да изживеете отново цялото си пътуване.

Разбира се, интересните приложения не свършват до тук. Още Nokia глезотии може да намерите в Nokia Collection в магазина. Там ще откриете и допълнителни лещи за камерата като 6tag, Sophielens, Hipstamatic Oggl и др.

Nokia Lumia 1520 ревю

 

Заключение

Определено фаблетите и в частност Nokia Lumia 1520 не е за всеки вкус. И все пак първият фаблет на Nokia с Windows Phone най-много ще допадне на геймърите и тези, които ежедневно работят с Office на телефона и искат да редактират лесно документи в движение. 1520 е чудесен и за гледане на филми, снимки и стриймване на HD видео. Няма да изпитвате никакви притеснения за наличното място за съхранение с 32GB вградена + microSD до 64GB памет. В интернет се появи и информация, че Lumia 1520 отива отвъд и работи без проблем със 128GB microSDXC карта.

Дали ще харесате 6-те инча е лично предпочитание и много потребители биха се насочили към Lumia 1020. Но със сигурност 1520 има нещо, което няма да намерите в друг Windows Phone, поне за сега – брилянтен 1080p дисплей, който не среща абсолютно никакви проблеми за четене под ярка светлина. Несъмнено Nokia доставят всички последни технологии в Lumia 1520 и това си заслужава, защото фаблетът буквално няма слаби места. Странности като nano SIM карта в такъв огромен телефон лесно се пренебрегват, макар и за това да си има причина. Маниаците на камерафоните все пак биха дали предпочитание на Lumia 1020. Макар това да не е акцентът при 1520, при правилните условия, снимките се доближават до тези на 1020, поне дневните.

{gallery}review/nokia-lumia-1520/1520-3{/gallery}

Някои фаблети идват със стилус. В комплекта на Lumia 1520 няма такъв, но ако държите да използвате писалка просто включете чувствителността на допир на “висока”.

Nokia Lumia 1520 е първият Windows Phone с четириядрен процесор и Full HD дисплей. Все още игрите и повечето приложения не се възползват максимално от това, тъй като не са оптимизирани за такава резолюция и големина на екрана, но това в скоро време ще бъде преодоляно. От 6-инчовият дисплей може би най-добре се възползва началният екран. На много места има неизползвано празно пространство, докато на други получавате видимост на допълнителни 2 приложения или 2 контакта. Със сигурност би бил още по-страхотен ако Windows Phone получи опцията за split screen и възможността за работа с две приложения едновременно.

Nokia Lumia 1520, както и всички смартфони с Windows Phone 8, ще получи актуализация до 8.1, която очакваме да бъде представена другия месец.




Свързани статии