Home/Новини, Ревюта/Ревю: HTC Windows Phone 8X

Ревю: HTC Windows Phone 8X

Published On: 20/11/2012
HTC Windows Phone 8X




Вече почти седмица у мен е HTC Windows Phone 8X и е време да опиша преживяното с него.

Дизайн

HTC подхожда консервативно и не се отдалечава от общата визия на моделите си досега. Като пример може да дадем андроида HTC One X. Инспириран от живите плочки на Windows Phone 8, както твърдят от тайванската компанията, HTC 8X има по-прави и изчистени линии. Тялото на телефона е от поликарбонат като задната част е матирана, което до някъде прави телефона да изглежда евтин. От друга страна стои много удобно и стабилно в ръката и няма лесно да се изплъзне. На гърба освен камерата и светкавицата стои и логото на HTC и Beats Audio. В долната част са разположени 5х35 дупчици за високоговорителя. Интересен е моментът доколко ще се запълни с прах след няколко месеца употреба и дали ще окаже ефект върху звука от телефона. Стандартизираният вече от Windows Phone USB порт стои отдолу на телефона, заедно с микрофона, от дясната страна са бутоните за камера и увеличаване и намаляване на звука. Малко над него е разположен и входът за Micro SIM карта. HTC 8X няма разглобяем панел, а батерията е вградена, липсва и MicroSD слот. Най-отгоре се намират power бутонът и 3.5 мм стерео жак. Размерите са 132.35мм x 66.2мм x 10.12мм, което го прави идеален за работа с една ръка. От HTC твърдят, че това е най-удобният телефон, който някога сте държали. Недостатък обаче е труднодостъпният power бутон, който за да бъде натиснат изисква 2-3 допълнителни движения с ръката (или намеса на другата). От Nokia са приложили много удобно решение като са преместили бутона отстрани на устройството. В България HTC 8X ще се предлага в три цвята – черен, син и жълт.

{gallery}smartphones/htc/8x/Design{/gallery}

Дисплей

Предната част е покрита със стъкло Gorilla Glass 2, което предпазва намиращия се под него 4.3″ Super LCD 2 дисплей с резолюция 1280x720p с пикселна гъстота от 341 ppi, което бие Retina дисплея на iPhone 5 (326 ppi). По-старите Windows Phone 7 поддържаха разделителна способност на екрана едва до 480×800 пиксела, но за щастие това е бе променено за Windows Phone 8. Операционната система вече е в състояние да поддържа дисплеи с висока разделителна способност, 8X ни предлага именно такъв. Екранът на HTX 8x е достатъчно ярък, за да се справи с пряката слънчева светлина. Цветовете са наситени, а плочките на началния екран изглеждат отлично. Гледането на HD видео, в съчетание с висококачествения звук от говорителя на гърба, доставя истинско удоволствие. Ако не сте фен на огромните дисплеи (или имате малки ръце ;) ), то HTC 8X ще ви пасне идеално и няма да искате да го оставите.

{gallery}smartphones/htc/8x/Design/1{/gallery}

Процесор, памет и батерия

HTC 8X се задвижва от двуядрен Qualcomm Snapdragon S4 SoC процесор на 1.5 GHz (същият е и при Nokia Lumia 920), за графика спомага Adreno 225. RAM паметта е 1GB, тази за съхранение е 16GB като от тях 14.56GB са достъпни за потребителите. Една от новостите при Windows Phone 8 е възможността за добавяне на microSD карти, но при HTC 8X липсва такъв слот, което е разочароващо от страна на HTC. Отделно имате 7GB в SkyDrive (или 25GB ако сте от по-старите потребители като мен ;)). Всичко това е огромен скок в сравнение с моделите с Windows Phone 7, които бяха лимитирани до едноядрени процесори с 512MB Ram. На практика почти няма да забележите разлика в работата на WP7 и WP8.

Батерията на HTC 8X е 1800 mAh, което е приемливо, но в никакъв случай впечатляващо. При нормална работа едно пълно зареждане ще ви стигне за ден, ден и малко. 

{gallery}smartphones/htc/8x/Design/3{/gallery}

 

Още хардуер

Флагманът на HTC с Windows Phone 8 има всички вече стандартни сензори – за близост, за осветеност, компас, акселерометър, жироскоп. С WP8 вече може да прехвърляте и получавате файлове без проблеми с Bluetooth 2.1 + A2DP и EDR. Свързаността е подсигурена от GSM / GPRS / EDGE и UMTS / HSPA+ мрежи, а допълнителните комуникационни възможности се допълват WiFi 802.11a/b/g/n, GPS/GLONASS, microUSB v2.0 и NFC (към момента безсмислен в България). Цялостното представяне на HTC 8X е на ниво, мултимедията е впечатляваща, а игрите са истинско удоволствие. Телефонът буутва значително по-бавно, но това се отнася до WP8.

{gallery}smartphones/htc/8x/Design/2{/gallery}

Камера

Основната камера на HTC 8X съчетава 8-мегапикселов сензор със задно осветяване (BSI), широкоъгълен обектив, лещи с автофокус, бленда f/2.0, както и технологията HTC ImageChip, подобно на своите андроид братовчеди One X и One S. За жалост липсват възможностите за панорамна снимка, бърза серия от снимки, self-timer, няма Macro. Получавата основна камера, а в допълнение има така наречените Лещи (lenses). Това е ново за Windows Phone 8 и представляват различни приложения, които ще може да свалите и използвате като допълнение към камерата.Към момента са налични единствено CNN, FidMe, CamWow и стандартния Bing, с който сканирате текстове, които могат да се преведат в реално време, QR кодове и Microsoft Tag. Всеки път когато свалите Леща, тя се появява в списъка с приложения, което някои могат да намерят за дразнещо. В следващите месеци трябва да се появят още Лещи, част от тях най-вероятно ще са платени. С това решение, Microsoft затварят вратата на OEM производителите към разработването на собствен камера софтуер, който виждаме при WP7 моделите – Nokia имат своите Action Shot, Smart Group Shot, Panorama, Self-Timer, HTC – Burst shot, Panorama shot. 

Настройките на камерата ви позволяват да управлявате ефекти (като сивата гама, или сепия), резолюцията, баланс на бялото, експозиция, контраст, наситеност, рязкост, ISO и дали да има разпознаване на лица. Има промени и по интерфейса. Така например вече липсва плюсът и минусът за зуум – вече приближаването на образа става с Pinch-to-zoom или с плъзгане на двата пръста (подобно на зуума в IE). Освен това е изнесена на преден план иконката за включване и изключване на светкавицата, което е наистина удобно. Заедно с автоматичната поправка на снимки, в менюто за редактиране са добавени и две нови опции – за изрязване и завъртане на снимките.

Благодарение на BSI и блендата f/2.0, камерата на 8X се представя много добре в условията на ниска осветеност. Снимането от близко разстояние също не е никакъв проблем. Задната камера може да снима видео с резолюция 1080p при 30fps с моноаудио, придължителен автофокус и среден битрейт от 20.5 Mbps (при снимане вечер, той може да падне до 15fps). При някои тестови клипчета се появиха проблемни моменти. В края на видеото се губи звука изцяло, а картината е като на забавен каданс.

{youtube}oc6CqVtnvcM|600|400|0{/youtube}

 

{youtube}wwvPT22qzsU|600|400|0{/youtube}

 

Предната камера също не е за подценяване. Със своите 2.1MP, бленда f/2.0 и 88-градусов широкоъгълен обектив може да се поберат повече хора и повече фон при групова снимка или Skype разговор. Много е удобен двусекундния таймер, който се появява при снимане с предната камера. Освен всичко друго, тя може да записва 1080р видео. Колкото хубави да са тези неща, общото качество на снимките се запазва ниско, както е при почти всички смартфони.

Може да свалите оригинални снимки тук.

{gallery}smartphones/htc/8x/camera{/gallery}

Beats Audio прави дебюта си в Windows Phone чрез HTC 8X. Ще останете разочаровани щом разберете, че в комплекта не са включени слушалки Beats, подобно на Sensation XE, а стандартните за HTC слушалки с микрофон. И това не е малко като имате предвид, че Lumia 920, 820 идват без хендсфри. Честно казано лепването на марката на Dr Dre е чисто търговски трик, който започна от андроид дивизията на HTC. Няма нещо специално, нещо изключително. Сравнено със SRS или еквилайзера, който имаха HTC с Windows Phone първо и второ поколение, тук beats audio просто изостават. При сравнителен тест със слушалки Sony и една и съща песен с битрейт 320kbit/s, несъмнено по-добрия звук е SRS. Sound Enhancer, както е в Settings менюто на старите HTC, добавя дори HTC 5.1 Surround при гледане на видео. 

Няма да се спирам подробно на софтуера, защото в сайта имаше специална поредица за Windows Phone 8. Ако сте ги пропуснали може да прочетете Част 1, Част 2, Част 3 и Част 4. Български език – това, което много хора желаеха вече е факт с WP8. Интерфейса може да бъде на български като за целта трябва да се свали пакет от 20MB. Честно казано преведен Windows Phone 8 изглежда странно. Хора, комуникации, грижлив телефон са само част. Имената на мелодиите също са преведени. Друго важно нещо е българската клавиатура. Това, което мен (а вероятно и мнозина от вас) ме разочарова е че подредбата е фонетика и нямате друг избор. За мен лично това е равносилно на руската при WP7. Докато разцъквах българския интерфейс попаднах на едни бъг, свързан с jump листата в “Хора”. Забелязах и една правописна грешка (вж снимките отдолу). Май, май кирилицата не е добре приета. Относно клавиатурата вече има добавени доста повече емотиконки.

{gallery}smartphones/htc/8x/keyboard{/gallery}

Bluetooth! Да, вече може да изпращате файлове /музика, снимки, видео/ без проблем, да се сдвоявате с други устройства и да получавате данни от тях!

Използвайте телефона си като флашка! Без никакъв проблем или допълнителен софтуер, може да съхранявате файлове на телефона си. Забодете го в USB и в Portable Devices ще се появи вашият Windows Phone. Вътре ще откриете следните папки: Documents, Music, Pictures, Ringtones, Videos. Просто копирате даден файл в съответната папка и той се появява на телефона.

Край на изрязването на Mp3! С Windows Phone 8 всеки звуков файл на телефона, който не е защитен с управление на правата за достъп (DRM) и е с по-малък размер от 30 МБ, може да го използвате като мелодия на телефона. Копирайте песен в папка Ringtones, а за да я добавите отидете в Настройки икона "Настройки" > Мелодии + звуци > Мелодия. Новата ви мелодия ще се покаже в “По избор” в списъка с налични мелодии. Бележка: Необходимо е да преместите даден файл от компютъра на телефона си за добавяне или преименуване на мелодия. Не може да добавите мелодия чрез преместване на файл от папка, която вече е на телефона, или да преименувате съществуваща мелодия.

Карти! Добавена е възможност за сваляне на карти за ползване офлайн, което е прекрасно. За съжаление при HTC липсва гласова навигация.

Бъгове. Изглежда има неща за подобрение при Music+Videos, тъй като се натъкнах проблем именно там. При опит за пускане на песен, приложението зацикли и започна да превърта песните, появи се и Error code: 800706bf. След рестартиране на телефона нещата се оправиха…донякъде – при пускане на следваща песен имаше много голяма пауза, сякаш процесора мисли и обработва информацията. След още едно рестартиране всичко тръгна нормално!

htc 8x

 

{youtube}WSuxqGKJjT0|600|400|0{/youtube}

 

{youtube}mbPJODBdUJE|600|400|0{/youtube}

 

{gallery}smartphones/htc/8x/random{/gallery}

Плюсове

  • Страхотен HD дисплей
  • Отличителен дизайн
  • Добра предна камера
  • Windows Phone 8
  • Офлайн карти

Минуси

  • Липсва слот за разширителна памет
  • Няма безплатна гласова навигация
  • Посредствен звук от Beats audio

 

HTC Windows Phone 8X съчетава страхотен външен вид, солидна конструкция и високи характеристики в сравнително компактно и приятно за работа устройство. Като добавим и ултра бързата Windows Phone 8 несъмнено HTC 8X ще се нареди сред топ смартфоните тази година. Със свежите си цветове със сигурност ще бъде център на внимание!  Цената при свободна продажба е около 1000лв, а с план от Мтел може да се вземе за 699лв.




Свързани статии