Ревю Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 е наличен за продажба в България от края на Януари и e отличен избор за тези, които търсят по-малък и по-евтин вариант на Nokia Lumia 920.
Какво има в кутията: Nokia Lumia 820 |
Основни характеристики: 8MP основна камера, VGA предна камера |
---|
{youtube}NIKHg9nMlco{/youtube}
Външен вид
Това, което отличава Nokia Lumia 820 от конкурентите си с Windows Phone е сменяемата „черупка“, както я наричат Nokia. Зад на пръв поглед нещо стандартно, обаче, се крие възможността да зареждате своя смартфон безжично. Nokia е подготвила панел поддържащ безжично зареждане, но той е по-скоро опция и трябва да се купи отделно. Цветовите варианти са черно, червено, бяло и жълто.
{gallery}review/nokia-lumia-820/5{/gallery}
Когато хванете телефона в ръка по нищо няма да забележите, че задния панел може да се сваля. Това обаче е възможно, но се оказва трудна задача (поне първият път). Нужно е да подпетите с нокът горния десен ъгъл точно на границата на червения (в случая) и черния контур около дисплея (виж видеото по-горе). След това малко по малко изчегъртвате дясната страна и с малък натиск върху камерата на гърба, черупката изкача. Вече имате достъп и до батерията, а под нея са двата слота за сим картата и microSD картата.
{gallery}review/nokia-lumia-820/1{/gallery}
Когато се държи в ръка се усеща и голямата разлика в размера, теглото и дизайна между Nokia Lumia 820 и Nokia Lumia 920. Тук екранът не е извит, няма го плавният преход от стъклото към поликарбоната. Чувства се по-пластмасово тялото на телефона и дори може да огънете гърба при натиск с пръст. Lumia 820 е с размери от 123.8 x 68.5 x 9 мм и тегло от 160гр. Трите хардуерни бутона от дясната страна са идентични с тези на Lumia 920. Интересното е, че те са част от задния панел. Макар на практика Lumia 820 да е телефон от две части, сглобката е добра и стабилна. Отгоре ще намерите единствено аудио жакът, а долу са USB портът и спикърът. На гърба се намира 8MP камера с двойна LED светкавица.
Характеристики
Хардуерът на Nokia Lumia 820 като цяло е много добър, въпреки че има области, където разочарова. Той използва двуядрен Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 процесор на 1.5Ghz, Adreno 225 графичен ускорител и 1GB RAM, също като Lumia 920 и може би приликите спират до тук. Вградената памет е 8GB като имате опция да добавите microSD карта с размер до 64GB. Хубаво е да подберете карта с по-бърза скорост на четене/писане, за да не се бави телефонът при четенето на големи файлове.
{gallery}review/nokia-lumia-820/6{/gallery}
Nokia Lumia 820 разполага с Bluetooth 3, NFC, WiFi стандартите a/b/g/n, 3G, HSDPA до 42Mbps, като имате възможност да споделяте мобилния интернет с до 8 други устройства.
Батерията е сменяема и с капацитет от 1,650mAh. Представянето й при работа не е забележително. Ако ползвате смартфона нонстоп трудно ще изкарате деня.
{gallery}review/nokia-lumia-820/2{/gallery}
Дисплей
Nokia Lumia 820 притежава 4.3 AMOLED дисплей с ClearBlack технологията на Nokia (поляризиращ филтър). Разочарование е, че тук е използвана резолюцията на Windows Phone 7 – 800x480px. Разликата с HD дисплея на Lumia 920 или HTC 8X е чувствителна. Забелязва се, че текстът не е много рязък, а кръгчето в долната част на екрана не е перфектно. Тази резолюция при по-малък размер на екрана е приемлива, но тук е недопустима. Логично и гъстотата на пикселите и доста малка – 217 ppi, за сравнение, HTC 8S има 233 ppi (при 4” дисплей). Дори при настройка на яркостта на Висока, видимостта при слънчева светлина е малка. Типично за AMOLED дисплеите, черното е дълбоко. Понякога белият цвят синее.
Изненадващо, Nokia Lumia 820 не е защитен от Gorilla Glass. За сметка на това, доста по-евтиният модел Lumia 620 разполага със стъклото на Corning. Честно казано, за цената и класа на Lumia 820 това е неприемливо решение. Така че избягвайте ключовете и другите подобни предмети, когато носите телефона си в джоба.
Хубавото е, че както при Lumia 920 и тук дисплеят е супер чувствителен при докосване. В настройките може да изберете нивото на чувствителност, така че да навигирате дори когато сте с ръкавици.
{gallery}review/nokia-lumia-820/3{/gallery}
Мултимедия, игри
Звукът от високоговорителя на Lumia 820 е доста силен и това може да не се хареса на всички. Независимо дали сте на слушалки или не, Nokia ви предупреждава, че може да увредите слуха си ако слушате високо и не ви позволява та преминете над 20 (от 30) докато не приемете предупреждението. Слушалките, които получавате в комплекта дават чист и ясен звук. В настройките имате и възможност да включите Dolby Headphone или сами да подберете еквилайзера.
Видео възпроизвеждането на Nokia Lumia 820 е много добро. Ако гледате често Youtube през смартфона ще останете наистина доволни. Колкото до браузера Internet Explorer 10 – той се справя отлично с резултат от 320 точки при HTML5 теста. Страниците се зареждат бързо, а pinch-to-zoom е без забележки.
Колкото до игрите, макар дисплея да не е с висока резолюция, ще получите отлично геймърско преживяване. Играта, която тествах беше най-новата от Gameloft – Modern Combat 4 (може да я видите във видеото по-горе). Струва близо 13лв., но мога да кажа, че това е най-впечатляващата игра до момента за Windows Phone със своята графика и физика, благодарение на енджина Havok. Изисква 1GB RAM, така че на по-слабите устройства като HTC 8S, няма да върви. Също така е доста обемна – след инсталиране заема близо 1.3GB, така че уверете се че имате достатъчно място или microSD карта.
Камера
Основната камера на Nokia Lumia 820 е 8.7MP, F2.2 апертура и лещи Carl Zeiss Tessar. Способна е да прави снимки с резолюция до 3264×2448 пиксела и FullHD (1080p) видео. Липсата на OIS – стабилизация на изображението е осезаема и си проличава при заснемане на видео – картината е насечена и гледането като цяло е трудно. Предната камера е стандартна VGA. Едва ли повечето потребители се заиграват с настройките като ISO, баланс на бялото и тн., така че за камера от среден клас е важно какви снимки прави със стандартните настройки. А те са доста прилични. Цветовете са реалистични, макар понякога да ги прави по-топли. Камерата се справя добре и при ниска осветеност, макар че нивото на шум се покачва с понижаване на осветеността. Снимки от Nokia Lumia 820 може да видите тук.
Добре е преди снимане да забършете стъклото на камерата, тъй като лесно се зацапва и вероятно ще получите замазани снимки.
{youtube}dApRDRtGah0{/youtube}
{youtube}cRTpOnv4-hk{/youtube}
Като при всеки Windows Phone и тук ще намерите Лещи, позволяващи ви да разширите способностите на камерата. Lumia 820 идва с две преинсталирани лещи – Bing vision – сканирате баркодове, QR кодове, тагове и др. Втората е от Nokia – Smart Shoot – правите няколко снимки с едно единствено натискане на бутона на камерата. След това ги комбинирате в една, така че всеки в групата хора да изглежда възможно най-добре. Отворени очи, големи усмивки, идеален кадър. От Marketplace може да свалите най-различни – панорама, бързи снимки, филтри и тн.
{iframe width=”320″ height=”180″ frameborder=”0″ scrolling=”no”}https://skydrive.live.com/embed?cid=83A848B03D7013FF&resid=83A848B03D7013FF%21759&authkey=AL_pDfqCtIneZT0{/iframe} {iframe width=”320″ height=”180″ frameborder=”0″ scrolling=”no”}https://skydrive.live.com/embed?cid=83A848B03D7013FF&resid=83A848B03D7013FF%21732&authkey=AI96JsgFYDxLCXU{/iframe}
Кликнете за голям размер
{iframe width=”165″ height=”128″ frameborder=”0″ scrolling=”no”}https://skydrive.live.com/embed?cid=83A848B03D7013FF&resid=83A848B03D7013FF%21718&authkey=AFEeVQLPjHNKpdM{/iframe}
{gallery}review/nokia-lumia-820/4{/gallery}
Обобщение
Nokia Lumia 820 стои в сянката на флагмана на финландците Lumia 920, но почти не отстъпва по производителност. Със сигурност моделът ще привлече мнозина със сменяемите панели и батерия, възможността да се добави памет до 64GB и балансът между цена-качество-характеристики.
Може да намерите Nokia Lumia 820 за около 680-700лв. на свободния пазар, а цената може да падне до 539лв. с абонаментна програма от Глобул.
Плюсове | Минуси |
---|---|
Сменяема батерия | Слаба батерия |
Сменяем панел | Ниска резолюция на дисплея |
Слот за microSD до 64GB | Липсва Gorilla Glass |
Добра поддръжка и приложения от Nokia |